GEZİLECEK TARİHİ VE TURİSTİK YERLER

Arhavi bu alanda coğrafi konumu itibariyle bir haylı şanslıdır. Körfez kıyısına kurulan Arhavi'nin hemen üstünde bir heykel gibi duran Cenevizlilerden kalma Ciha gözetleme kalesi merkez, Ulukent Ortacalar Camileri, Ortacalar Çifte Kemer, Orçi Deresi Kemer, Derecik Kö- yü Kemer, Aşağı Şahinler Köyü Kemer Köprüleri birer sanat harikalarıdır. Ayrıca Dereüstü, Derecik ve Kavak Köylerinde tesis edilen Alabalık üretim çiftliği ve sosyal tesisleri ile restaurantları görülmeğe değer yerlerimizden bazılarıdır. Metruk kilise manzara açısından doyumsuz seyirlerle kayalık mevkiindeki Martı Kuşu Cenneti gezilecek önemli yerlerimizin başındadır.


TARİHİ ÖREN YERLERİ VE ESKİ ESERLER

a) Ciha Kalesi
: Yapıldığı tarih kesin olarak bilinmemekle beraber belde sakinleri Cenevizliler zamanından kaldığını söylemektedirler.

b) Çifte Köprüler: Ortacalar Bucak merkezinde biri birine tamamlayan tam daire özelliğini gösteren 2 köprü olarak inşa edilmiştir. Yapılış tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber en az 250 yıllık olduğu söylenmektedir.

c) Kemer Köprü Köprüsü : Tam daire kemer özelliğinde yapılmıştır. Yapıldığı zaman bilinmemektedir. En az 400 yıl olduğu söylenmektedir. 1994 tarihinde çökmüştür. ç) Derecik Köprüsü: Kemer köprü olarak yapılmıştır. Yapıldığı zaman bilinmemektedir. En az 100 yıllık olduğu söylenmektedir.

d) Gemi Kayası ve Taş Gemi : Balıklı ormanları içerisinde gemiye benzeyen bir kaya görünümündedir. Ulaşımı çok zordur.

e) Arhavi Merkez Cami :Yapılış zamanı kesin bilinmemektedir. Birkaç defa onarım geçirdiği ve minaresinin yakın bir zamanda yapıldığı tespit edilmiştir. Çatı altında gizli kubbesi vardır. Ahşap işlemleri kendine has bir güzelliğe sahiptir.

f) Ulukent Cami : Köylü imecesiyle Hasan adında bir usta tarafından yapıldığı söylenmektedir. Ahşap bölümleri ve işlemleri çok sanatkarane yapılmıştır. Birkaç defa onarım görmüştür. Vakıflar eliyle yeniden onarılmıştır. En az 100 yıllık ömrü olduğunu söylenmektedir.

g) Dikyamaç Camisi : Ulukent camisi özelliklerini göstermektedir. Aynı usta tarafından yapıldığı sanılmaktadır. Vakıflar tarafından onarılmıştır. Minaresi yeni yapılmaktadır.KAMP YERLERİ

İlçemizde kamp yerleri iki aşamada dikkate alınır . 1 Deniz, 2 Dağ Turizmi.

1. Deniz Turizminde kamp yeri, kamping 78 adlı konaklama yeri wc ve elektrik, alış - veriş ve akaryakıt hizmetinin yanında eğlence ve dinlenme alanında da çalışmaktadır.

2. Dağ Turizmi, sadece konaklama yerleri mevcut olup telefon ihtiyaçları karşılanabilmektedir. Ciha - Çifte Köprü gibi mevkilerde hizmet vermektedir.