Kurtuluş savaşımızın amacı ve ruhunu, milletimizin bağımsızlık istek ve azmini dile getiren İstiklal Marşı’nın kabul edildiği tarih olan 12 Mart günü, “İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif ERSOY’u anma gününü” tüm Türkiye'de olduğu gibi Arhavi'de de kutladık. 
Arhavi Anadolu Lisesi salonundaki programa Kaymakamımız Hasan ONGU, Garnizon Komutanı Bayram DEMİRBAŞ, Arhavi Belediye Başkanı Coşkun HEKİMOĞLU,Milli Eğitim Müdürü Mustafa ARSLANOĞLU, kamu kurum ve kuruluşlarının daire amirleri, okul müdürleri ve öğrenciler katıldı.
Kurtuluş savaşı sonrası hiçbir maddi karşılık beklemeden yazdığı kahramanlık şiiri İstiklal Marşı ile gönülleri fetheden Şair Mehmet Akif ERSOY'u her yıl olduğu gibi bu yıl da 12 Mart tarihinde andık. 
Milli Eğitim Müdürü Mustafa ARSLANOĞLU'nun günün anlam ve önemine binaen yaptığı konuşmadan sonra öğrenciler Mehmet Akif ERSOY’un şiirlerinden beyitler sundular. Şiirler Okundu ve öğrenciler eşliğinde oratoryo düzenlendi. Yapılan programda İstiklal Marşının Kabulü konulu resim,şiir ve kompozisyon dalında okullar arasında yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Protokol tarafından Arhavi Anadolu Lisesinin hazırlamış olduğu Edebiyat Koridoru gezildi.
İstiklal marşımızın şairi Mehmet Akif ERSOY'u saygı ve rahmetle anıyoruz.