Kurtuluş savaşımızın amacı ve ruhunu, milletimizin bağımsızlık istek ve azmini dile getiren İstiklal Marşı’nın kabul edildiği tarih olan 12 Mart günü, “İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif ERSOY’u anma gününü” tüm Türkiye'de olduğu gibi Arhavi'de de kutladık. 
Hüseyin GÜRKAN Anadolu Lisesi salonunda düzenlenen programa Kaymakamımız Hasan ONGU, Garnizon Komutanı Hakkı ÖZTÜRK, Belediye Başkanı Coşkun HEKİMOĞLU, Emniyet Müdürü Sefer YEREBAKAN, Jandarma Komutanı Engin YILMAZ, Milli Eğitim Müdürü Mustafa ARSLANOĞLU, siyasi parti temsilcileri kamu kurum ve kuruluşlarının daire amirleri, okul müdürleri, öğrenciler ve velileri katıldı.
Kurtuluş savaşı sonrası hiçbir maddi karşılık beklemeden yazdığı kahramanlık şiiri İstiklal Marşı ile gönülleri fetheden Şair Mehmet Akif ERSOY'u her yıl olduğu gibi bu yıl da andık. 
İstiklal Marşının Kabulü konulu resim,şiir ve kompozisyon dalında okullar arasında yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Programda Hüseyin Gürkan Anadolu Lisesi öğrencileri Mehmet Akif ERSOY’un şiirlerinden beyitler sunarak, İstiklal Marşımızın ortaya çıkış öyküsünü anlatan tiyatro gösterisi düzenlediler. Öğrencilerin İstiklal Marşı; Oratoryo gösterisi ayakta alkışlandı.

İstiklal marşımızın şairi Mehmet Akif ERSOY'u saygı ve rahmetle anıyoruz.