Kaymakamımız Şeref AYDIN, 2016 yılı çalışmalarını değerlendirmek ve 2017 yılı çalışmalarını planlamak için yıl sonu değerlendirmesi yaptı.

        2016 yılı sonunu değerlendiren Kaymakamımız kamu hizmetlerinin vatandaş odaklı yürütülmesi, daha iyi sunulması ve daha etkin yürütülmesini hedeflediklerini belirterek, “Şu ana kadar olduğu gibi tüm kamu hizmetlerinin eksiksiz şekilde yürütülmesi için bundan sonrada daha fazla gayret göstereceğiz." dedi.
 
 
ARHAVİ KAMU KURUM VE KURLUŞLARI YIL SONU FAALİYET RAPORLARI
KAMU KURUM VE KURULUŞLARI 2016 YILINDA YAPILAN ÇALIŞMALARIMIZ 2017 YILINDA YAPILMASI PLANLANAN ÇALIŞMALARIMIZ
İLÇE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ 2015 yılında 408, 2016 yılında 385 Asayiş olayı meydana gelmiş olup, %6 oranında azalma yaşanmıştır. İlçe sınırlarımız içerisinde 35 trafik kazası meydana gelmiştir, bu kazalarda 29 vatandaşımız yaralanmıştır. Yeni hizmete giren Trafik Tescil ve Denetleme Büro Amirliğimizce 2016 yılı içerisinde 1434 sürücü belgesi işlemi tamamlanmıştır. Hizmete giren KGYS (MOBESE) sistemi ile şüpheli şahıs yada şahısların tespiti yapılabilecek. Vatandaşlarımıza verilen hizmetin yerinde ve kalitesinin arttırılması amacıyla ilgili biro amirliğinin Hükümet Binasına taşınması planlanmaktadır.
İLÇE JANDARMA KOMUTANLIĞI 2016 yılında 894 adet Önleyici Kolluk Devriyesi icra edilmiştir.İlçe Emniyet Müdürlüğü ile koordineli olarak İlçe girişinde daimi arama noktası ile Kıyıcık Mevkii ile Kavak Köyü girişinde Yol Emniyet ve Kontrol Devriyeleri ile önleme aramaları icra edilmiştir.Toplam 72 olay meydana gelmiştir.6 kişi suç işledikleri esnada ve 9 aranan şahıs yürütülen devriyelerle yakalanarak adli makamlara sevk edilmiştir.Ayrıca 118 litre kaçak içki ile 2127 paket kaçak sigara ele geçirilerek yasal işlem yapılmıştır. Güneşli ve Kireçli Köylerine kamera sistemi kurulmuştur. Suç ve suçlulukla mücadele kapsamında önleyici kolluk devriye faaliyetleri artarak devam ettirilecektir.Tüm köylere güvenlik kamera sistemleri kurdurma gayretleri köy muhtarları ile koordine edilerek devam ettirilmektedir.
MÜFTÜLÜK İlçemiz Ulukent Köyü Camisi Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından yeniden tadilat görmüş ve hizmete açılmıştır.Şenköy Köyünde bulunan eski cami kullanılmaz durumda olduğundan yerine yeniden minareli ve kubbeli cami yapılmıştır.İlçemiz Merkez Yeni Cami yanında modern şadırvan yapılmış ve halkımızın hizmetine açılmıştır.İlçemizde çeşitli konferanslar ve vaazlar düzenlenmiştir. İlçemiz Musazade Camisinin yeniden yıkılıp yapılması için projesi hazırlanmış ve yakın zamanda temeli atılması için resmi işlemler devam etmektedir.Sahil dolgu alanında 5 dönümlük arazinin hazineden tahsisi alınarak peyzaj mimari ve statik projesi yapılarak temel atılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığından imar onayı beklenmektedir.
GENÇLİK HİZMETLERİ VE SPOR İLÇE MÜDÜRLÜĞÜ Gençlik Merkezi İnşaatına başlanmıştır. Gençlik Merkezi İnşaatı devam etmekte olup, İlçe Stadının müsabaka ışıklandırılmasının yapılması, spor salonunun çatısının değiştirilmesi, futbol sahası tribününün ev sahibi, protokol ve misafir takımın birbirinden tel örgü ile ayrılması, kordisyon aletlerini alınması planlanmaktadır.
İLÇE ÖZEL İDARESİ 30 köyde 5,5 km tevsiye, 98km onarım, 31,1 km stabilize kaplama, 202 km greyderli bakım ve 789 adet heyelan temizleme yapılmıştır.   30 köyde 49 km onarım,  89 km stabilize kaplama , 13 köyde 16 km tesviye ,  5 köyde 10 km sıcak asfalt programa alınmıştır.
NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ 01/01/2016-17/10/2016 tarihleri arasında 1521 erkek ,893 Kadın Nüfus Cüzdanı - 17/10/2016-20/12/2016 tarihleri arasında 2066 TCKK ,1 adet Aile Cüzdanı ve 3 adet Mavi Kart düzenlenmiştir. 217 doğum, 61 ölüm, 146 evlendirme,16 boşanma,4 kayıt düzenleme,8726 diğer işlemler tescili yapılarak nüfus aile kütüklerine kayıt edilmiştir. Adres değişikliklerine  ilişkin 1734 işlem gerçekleştirilmiştir.Vatandaşlarımızın talebi doğrultusunda 13.195 Nüfus Kayıt Örneği ve 3317 Yerleşim Yeri Belgesi düzenlenerek teslim edilmiştir. Müdürlüğümüzün ve vatandaş taleplerine ilişkin iş ve işlemlere 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununa uygun bir şekilde devam edecektir.
İLÇE MALMÜDÜRLÜĞÜ Müdürlüğümüz bünyesinde bulunan Gelir Servisi 2016 yılı içerisinde kapatılmış olup, iş ve işlemlerini Arhavi Verği Dairesi Müdürlüğünce devam edecektir. Müdürlüğümüzce Muhasebe Servisi, Vezne, Milli Emlak Servisi ile İlçemize hizmet vermeye devam edecektir.
VERGİ DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ Faal Mükellef Sayısı :1507(Basit Usul:328, GMSİ:474) - Tarhiyat:524 Adet / 394.290,86TL - Düzeltme:830 Adet - Takdire Sevk:81 Adet - Uzlaşma:18 Adet - Ödeme Emri:3973 Adet - Haciz Varakası :440 Adet -  6736 Sayılı Kanun Başvurusu:767 Adet - 6736 Sayılı Kanun Kapsamında Matrah Arttırımı:157 Adet -  Katma Değer Vergisi İade Talebi 96 Dosya 1.156.991,58 TL - Tamamlanan 50 Dosya 931.266,35TL - İşlemleri Devir Eden 46 Dosya 225.725,23 TL 6736 sayılı Kanundan faydalanan mükelleflerin ödemelerini vadelerinde yapıp yapmadıklarını kontrol edilerek, yapılandırmalrı ihlal olan mükellefler hakkında cebri tahsilat yollarına başvurulacaktır.Mükellefiyetlerin faaliyetlerinin mevzuata uygunluğunun tespiti için Artvin Defterdarlığı Gelir Müdürlüğünden gelecek Denetim Planlamasına istinaden çalışmalar yapılacaktır.22-28 Şubat Vergi Haftası nedeniyle Gelir İdaresi Başkanlığınca planacak aktiviteler gerçekleştirilecektir.
İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Arhavi Halk Eğitim Müdürlüğü binasının yapımı tamamlanmış olup açılış yapılmıştır.Arhavi Kanuni Anadolu İmam Hatip Lisesi İnşaatı devam etmektedir.Karadeniz ve Hazar Ülkeleri Uluslar arası Karate Şampiyonası üçünçülüğü, Okul Sporları İl  birinciliği, Bir kareteİl birinciliği, Üç karate İl ikinciliği, iki İl üçünçülüğü alınmıştır.Hüseyin gürkan Anadolu Lisesi Halk Oyunları İl üçünçülüğü -Bölge Bartın Grup ikinciliği- Türkiye Sakarya üçünçülüğü alınmıştır.Atatürk Ortaokulu Artvin İl Birinciliği Giresun üçüncülüğü sakarya türkiye beşinciliğini almıştır.Temel Eğitimden Ortaeğitime Geçiş Sınavı (TEOG) İl B1.Atatürk Ortaokulu- bir Türkiye 1.ği ve ilk yüze giren 8 öğrenci vardır. Fen Lisesi binasının yanına Kapalı Spor Salonu, yeni bir anaokulu yapılması planlamaktadır. Rehberlik ve Araştırma Merkezi açılması ve her okula Z kütüphane kurulması planlanmaktadır.
İLÇE TAPU MÜDÜRLÜĞÜ Müdürlüğümüzde 2016 yılında toplam 3520 başvuru işlem alınmış olıp, bu işlemlerle ilgili 3250 vatandaşımızın talebe bağlı işlemleri karşılanmıştır.Ayrıca Kamu Kurum ve Kuruluşları ile Mahkemeler ve İcra Müdürlüklerinden talep edilen 1680 işlem de karşılanmıştır.2.389.366,15 TL harç tahsil edilerek hazineye gelir sağlanmıştır. 2017 yılın da ise bu yılki işlemlerin yaklaşık %15 oranında artış öngörülmektedir.
İLÇE TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ İlkokul öğrencilerine işitme testi, ağız ve diş sağlığı taraması, folr vernik uygulaması,diş fırçası ve diş macunu dağıtımı, 1.ve 8.sınıf öğrencilerine rutin aşı uygulaması, 1.-5.ve 9.sınıf öğrencilerine rutin sağlık taraması yapılmıştır.Evde bakım hizmeti verilmektedir.Rahim ağzı kanserine yönelik ücretsiz taramalar ve gebe eğitimi,evlilik öncesi danışmanlık hizmetleri verilmektedir. Verilen hizmetler  geliştirlerek devam edinilmesi planlanmaktadır.
İLÇE GIDA TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ 2015-2016 yılları içerisinde toplam destekleme 1.360.000 Tl yapılmıştır.Büyükbaş hayvanlarda ilkbahar ve sonbahar dönemi şap aşılama çalışması başarı oranı %92.38'dir. İlçemizdeki işyeri sayısı:246 - Toplam yapılan denetim sayısı:441  - Toplam uygulanan cezai yaptırım sayısı:4 - Cezai yaptırım toplam tutarı:15.458,00TL'dir.Ç.K.S.'ye kayıtlı 1250 çiftçimiz vardır.Genç Çiftçi Projesi kapsamında 4 çiftçiye toplam 120.000TL hibe verilmiştir. Genç Çiftçi Projesine devam edilecektir. 2017 yılında orta okul seviyesindeki öğrencilere yönelik geleneksel çay kültürünü yaşatmak ve devam ettirmek amacıyla çay toplatma yarışmaları ve şenlikleri düzenlenmesi planlanmaktadır.
İLÇE ÇAYKUR ÇAY FABRİKASI Kavak Köyünde Ak Kömüre ait 100 dönüm arazi satın alınmıştır. Yatırım İşleri Kurumumuz tarafından planlanmaktadır.
NERMİN ÇARMIKLI HALK KÜTÜPHANESİ MÜDÜRLÜĞÜ Müdürlüğümüzce ortak olarak düzenlenmiş olduğu 52.Kütüphane Haftası kutlanılmıştır.Bakanlığımız tarafından gönderilen ve hayırsever vatandaşların bağış olarak göndermiş olduğu kitaplar teknik işlemlerden geçerek okuyucu hizmetine sunulmuştur.10 Kasım Atatürk Kitapları ve Fotoğrafları Sergisi düzenlenmiştir. İnternet Evinin geliştirilerek daha geniş alanda yeniden yapılandırılması, kültürel mirasımız Arhavi Evlerinin yaygınlaştırılması ile ilgili çalışmalar, Kültür varlıklarımızın tanıtımı için organizasyonlardüzenlemek, okul öncesi çocukları kitap ve kütüphane hakkında bilgilendirmek ve Kütüphane Haftası Sergisi2017 yılı içerisinde yapılacak planlarımız arasındadır.
İLÇE ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ Arhavi ve Hopa İşletme Müdürlüğü İdari Binası ve Lojmanları Mantolama-Elektrik Tesisatı Yenileme, Lojman Yenileme / İşletme Müdürlüğü Depo Binası Yapım İşi  /Arhavi ve Hopa İlçesinde Orman Yolları Yeni Yol Yapımı , Büyük Onarım İşi, Sanat Yapım İşi, Üst Yapı Yapım İşi  / Suni Gençleştirme Çalışmaları / Gençlik Bakımı / Sıklık Bakımı / Kültür Bakımı / Ormanların Rehabilitasyonu ve Dikili Ağaç Satışı Yapılmıştır. Arhavi ve Hopa İlçesinde Orman Yolları Yeni Yol Yapımı , Büyük Onarım İşi, Sanat Yapım İşi, Üst Yapı Yapım İşi  / Suni Gençleştirme Çalışmaları / Gençlik Bakımı / Sıklık Bakımı / Kültür Bakımı / Ormanların Rehabilitasyonu ve Dikili Ağaç Satışı Programa Alınmıştır.
İLÇE SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKFI BAŞKANLIĞI Genel Sağlık Sigortası Prim Hesapları, Şartlı Sağlık ve Şartlı Eğitim Yardım Başvuruları, Yaşlı Aylığı Başvuruları, Muhtaç Asker Ailesi Yardımı Başvuruları, Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardım Başvuruları, T.K.İ. Kömür Yardımı Başvuruları, Kira Yardımları, Ev Eşyası Yardımları (nakdi olarak), Ramazan ve Kurban Bayramı Yardımları, Nakdi Para Yardımları, Doğal Afet Yardımları (Sel,Yangın) , Gazi ve Şehit Yakını Ailelerimize Yapılan Yardımlar ve Engelli Aylığı Başvuruları işlemleri yapılmaktadır. 2016 yapılan iş ve işlemlere devam edilecek olup, Yaşlı Vatansaşlarımıza Evde Temizlik Projesi de 2017 yılı içerisinde  programa alınmıştır.
İLÇE KADASTRO BİRİMİ Talebe bağlı İşlemler (Arhavi İlçesi:320 adet, Hopa İlçesi:493 adet, Murgul İlçesi:138 adet ve Borçka İlçesi:688 adet) ve Arhavi İlçesine bağlı Kestanealan , Arılı ,Küçükköy ve Derecik Köylerinde 2-b çalışmaları yapılmıştır. Talebe bağlı işlemler ile Arhavi İlçesine bağlı  Ortacalar - Ulaş Köyü, Hopa İlçesine baglı olan Balık-Başköy-Çavuşlu-Esmeköyü-Güneşli-Güvercinli-Hendek-Pızarlı ve Yeşilköy Köylerinde 2-b çalışmaları planlanmaktadır. 
İLÇE KÖYLERE HİZMET GÖTÜRME BİRLİĞİ BAŞKANLIĞI Kemerköprü - Güneşli , Yıldızlı-Dülğerli , Konaklı-Şenköy Köylerinde grep yol betonlaması , 8 Köyde sanat yapıları (taş duvar ve istinat duvarı) , Boyuncuk - Ulaş - Dereüstü - Küçükköy Köylerinde içme suyu inşaatları ve Mençuna Şelalesi patika yol ve korkuluk inşaatı yapımı gerçekleştirilmiştir. 2016 yılında ihalesi yapılan 6 köyde yol betonlaması , Afetten zarar gören köylerimizde sanat yapıları, yol betonlaması ve içme suyu yapımı planlanmaktadır.