15 Temmuz darbe teşebbüsünün, milletin demokrasisine sahip çıkması şuuru ile yine milletçe engellendiğinden hareket ederek, bu şuurun canlı tutulması amacıyla Cumhurbaşkanlığımızın talimatları ve himayeleriyle 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında, ilçemizde 15 Temmuz Cumartesi saat:20.30’da Cumhuriyet Meydanında toplanılarak “Demokrasi ve Milli Birlik Yürüyüşü” gerçekleştirilmiştir.
 
Kamu kurum ve kuruluşları, siyasi partililer, sivil toplum kuruluşları ile çok sayıda vatandaşın katılımıyla Cumhuriyet Meydanından başlayan yürüyüş Arhavi Gösteri Merkezine kadar devam etti. Arhavi Gösteri Merkezinde saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından İlçe Müftülüğü din görevlilerince okunan Kuran-ı Kerim ve duaların ardından 15 Temmuz sinevizyon gösterimi gerçekleştirilmiştir.
 
Arhavi Belediye Başkanı Coşkun HEKİMOĞLU ve Kaymakamımızın konuşmalarının ardından Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın canlı yayın konuşması led ekrandan tüm halkımızca dinlenilmiştir.  Ardından Şehit Ömer HALİSDEMİR belgesel gösterimi yapılmış olup 15 Temmuz’u 16 Temmuz’a bağlayan gece yarısı saat:00.13’de tüm camilerimizde sela okunarak Sayın Cumhurbaşkanımızın belirlediği süre boyunca Demokrasi nöbetlerine başlanılmıştır. 16 Temmuz akşamı da devam eden Demokrasi nöbetine Artvin Milletvekilimiz İsrafil KIŞLA’da katılmış olup tüm halkımıza desteklerinden ötürü teşekkürlerini iletmiştir.