15.07.2016 tarihinde, yabancı güçlerin maşası haline gelmiş hain FETÖ üyesi bir grup tarafından, Türk Milletine, Türk Demokrasisine ve Millî İradeye karşı bir kalkışmada bulunulmuştur. O gece tüm Türkiye’de, coşkuyla ve gururla söylenen hürriyet türkülerinin asıl bestekârı olan milletimiz, Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine meydanlara akın ederek demokrasisine, hürriyetine ve istiklâline sahip çıkmış, bu topraklarda demokrasinin ve egemenliğin yegâne sahibinin kendisi olduğunu bir kez daha tüm dünyaya göstermiştir. Bu Ülkenin hürriyet ve istiklâline göz koyanlara karşı, 100 yıl önce Çanakkale’de, Kut’ul Amare’de ve Dumlupınar’da verilen cevap ne olduysa, 15 Temmuz akşamı verilen cevap da aynısı olmuştur.
 
             15 Temmuz gecesi farklı siyasî görüşlerden, farklı etnik kökenlerden bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tek yürek, tek bilek olmuş, özgürlüğünü ve iradesini bir avuç darbeci haine çiğnetmemiştir. Hain darbe girişiminde; genç-yaşlı, kadın-erkek demeden sokaklara dökülen yüce Milletimizin elinde top tüfek yoktu, şanlı Bayrağımızın gölgesinde yeşeren hürriyet şuuru ve imanı vardı. Bu şuur ve iman sayesinde biz bugün hür irademizi elimizde tutuyoruz. 
 
           Ülkemiz üzerinde yapılan planları tüm Anadolu’da yerle yeksan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere; Atasının izinden giderek hain oyunları bir kez daha bozan 15 Temmuz’un kahramanlarını ve tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyor, halkımızı 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinliklerine davet ediyorum.   
 
                                                                                                  
                                                                                                                                                                                                  Hasan ONGU
                                                                                                                                                                                                              Arhavi Kaymakamı